MCH155A750JK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCH155A750JK
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 75PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
MCH15A/AN(5,J TOL)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
75pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Width :
0.5mm
Height Seated (Max) :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
MCH155A750JK
ROHM Semiconductor MCH155A750JK
MCH15A/AN(5,J TOL) 75pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MCH155A750JK Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
MCH155A750JK Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V