MCH155A3R9CK
Mfr.Part #
MCH155A3R9CK
Description
CAP CER 3.9PF 50V C0G/NP0 0402
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
3.9pF
Voltage - Rated DC :
50V
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ceramic
Series :
MCH15A/AN(5,C TOL)
Length :
1mm
C0G
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
MCH155A3R9CK
ROHM Semiconductor MCH155A3R9CK
MCH15A/AN(5,C TOL) 3.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MCH155A3R9CK Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
MCH155A3R9CK Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V