MCH155A181JK
Mfr.Part #
MCH155A181JK
Description
CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0402
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Series :
MCH15A/AN(5,J TOL)
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
180pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1mm
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MCH155A181JK
ROHM Semiconductor MCH155A181JK
MCH15A/AN(5,J TOL) 180pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MCH155A181JK Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
MCH155A181JK Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V