MCH155A111JK
Mfr.Part #
MCH155A111JK
Description
CAP CER 110PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance :
110pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1mm
Tolerance :
±5%
Series :
MCH15A/AN(5,J TOL)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Multilayer :
yes
Datasheets
MCH155A111JK
ROHM Semiconductor MCH155A111JK
MCH15A/AN(5,J TOL) 110pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MCH155A111JK Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
MCH155A111JK Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V