MCD26-14IO1B
Mfr.Part #
MCD26-14IO1B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1400V TO-240AA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
Factory Lead Time :
24 Weeks
IXYS
On-State Current-Max :
27000A
RMS Current (Irms) :
50A
Base Part Number :
MC*26
RMS On-state Current-Max :
50 A
Leakage Current (Max) :
3mA
Hold Current :
200mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Product :
Thyristor Power Modules
Pin Count :
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
HTS Code :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
520A 560A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
32A
Type :
Thyristor / Diode
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400V
Base Product Number :
MCD26
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
560 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Voltage - Off State :
1.4kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
50A
Holding Current-Max :
200 mA