MCD200-14IO1
Mfr.Part #
MCD200-14IO1
Package / Case
Y4-M6
Description
MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y4-M6
Thyristors - SCRs - Modules
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
Screw Mounts
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Package Shape :
RECTANGULAR
Hold Current :
150mA
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
On-State Current-Max :
216000A
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400V
Brand :
IXYS
Technology :
Si
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8000A 8600A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Base Product Number :
MCD200
Terminal Position :
UPPER
Trigger Device Type :
SCR
Holding Current-Max :
150 mA
Package / Case :
Y4-M6
Mounting Type :
Chassis Mount
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Pins :
5
RMS Current (Irms) :
340A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Pbfree Code :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
216A
Number of Terminals :
5
Published :
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Factory Lead Time :
24 Weeks
IXYS
Series :
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Package :
Bulk
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
8640 A
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Base Part Number :
MC*200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
Thyristor Power Modules
Voltage - Off State :
1.4kV
Case Connection :
Isolated
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Mount :
Chassis Mount, Screw
DC Gate Trigger Voltage-Max :
3 V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
Reach Compliance Code :
Compliant
RMS On-state Current-Max :
340 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Pin Count :
Type :
Phase Leg
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
340A
Vf - Forward Voltage :
1.52 V