MCD255-18IO1
Mfr.Part #
MCD255-18IO1
Package / Case
Y1-CU
Description
MOD THYRISTOR/DIODE 1800V Y1-CU
Thyristors - SCRs - Modules
Holding Current-Max :
150 mA
Voltage - Off State :
1.8kV
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Leakage Current (Max) :
40mA
Type :
Thyristor / Diode
Package / Case :
Y1-CU
Product Status :
Active
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9000A 9600A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
450A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
250A
Factory Lead Time :
28 Weeks
Packaging :
Bulk
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2 V
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Hold Current :
150mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
9600 A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN SERIES DIODE
RMS On-state Current-Max :
450 A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
RMS Current (Irms) :
450A
Base Part Number :
MC*255
Base Product Number :
MCD255
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1800V