MCC95-16IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCC95-16IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR TO-2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - On State (It (AV)) (Max) :
116A
Surface Mount :
No
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Holding Current-Max :
200mA
Brand :
IXYS
Pbfree Code :
yes
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Number of Terminals :
7
Product Type :
SCR Modules
Package Shape :
RECTANGULAR
Circuit Type :
Phase Leg
HTS Code :
Voltage - Off State :
1.6kV
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Package / Case :
TO-240AA
RMS On-state Current-Max :
180 A
Technology :
Si
IXYS
Structure :
Series Connection - All SCRs
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
Series :
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Leakage Current (Max) :
15mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
On-State Current-Max :
180000A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Published :
Trigger Device Type :
SCR
Base Product Number :
MCC95
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Mounting Style :
Screw Mount
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A 2430A
JEDEC-95 Code :
Packaging :
Box
Case Connection :
Isolated
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Number of Terminations :
7
Package :
Box
Product Category :
SCR Modules
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
2400 A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PUFM-X7
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
182A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA