MCC94-22IO1B
Mfr.Part #
MCC94-22IO1B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR DUAL 2200V TO240AA
Stock
14
In Stock :
14
Reverse Voltage :
2.2kV
Radiation Hardening :
Voltage - Off State :
2.2kV
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminals :
7
Length :
92mm
Vf - Forward Voltage :
1.46 V
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Pin Count :
7
Hold Current :
150mA
Width :
20.8mm
Base Part Number :
MC*94
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1700 A
Package / Case :
TO-240AA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
2.2kV
Repetitive Peak Reverse Voltage :
2200V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
104A
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Leakage Current (Max) :
15mA
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Holding Current-Max :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
150 mA
Published :
2000
Product Status :
Active
Number of Terminations :
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Number of Pins :
Base Product Number :
MCC94
Package Type :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1700A 1800A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
2200V
RMS On-state Current-Max :
180 A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
1000V/us
Number of Elements :
2
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
On-State Current-Max :
104000A
Not Qualified
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
185 µs
RMS Current (Irms) :
180A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
180 A
RECTANGULAR
Dimensions :
92 x 20.8 x 30mm
Height :
30mm
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V