MCC44-14IO1B
Mfr.Part #
MCC44-14IO1B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Stock
5
In Stock :
5
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Pin Count :
7
Leakage Current (Max) :
15mA
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Reverse Voltage :
1.4kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
RMS Current (Irms) :
80A
Base Part Number :
MC*44
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1200 A
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
80A
Published :
2009
On-State Current-Max :
49000A
Base Product Number :
MCC44
Holding Current-Max :
200 mA
Vf - Forward Voltage :
1.34 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Discrete Semiconductor Modules
Product Status :
Active
Number of Pins :
7
Current - On State (It (AV)) (Max) :
51A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Voltage - Off State :
1.4kV
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Not Qualified
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1150A 1230A
Hold Current :
200mA
RMS On-state Current-Max :
80 A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400 V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA