MCC44-12IO1B
Mfr.Part #
MCC44-12IO1B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Package / Case :
TO-240AA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
51A
IXYS
Published :
2000
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1.2kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Pin Count :
7
Number of Pins :
7
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
HTS Code :
Base Part Number :
MC*44
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Holding Current-Max :
200 mA
Mount :
Chassis Mount, Screw
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Vf - Forward Voltage :
1.75 V
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1200 A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Reverse Voltage :
1.2kV
RMS Current (Irms) :
80A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
80A
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JEDEC-95 Code :
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1150A 1230A
Hold Current :
200mA
Leakage Current (Max) :
15mA
Base Product Number :
MCC44
On-State Current-Max :
49000A
Voltage - Off State :
1.2kV
RMS On-state Current-Max :
80 A