MCC26-16IO1B
Mfr.Part #
MCC26-16IO1B
Description
THYRISTOR MODULE 1600V 2X32A
Stock
81
In Stock :
81
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
32A
Holding Current-Max :
200 mA
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Bulk
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
RMS On-state Current-Max :
50 A
Si
Width :
20.8mm
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Lead Free :
Lead Free
Package Type :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
520 A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Reverse Voltage :
1.6kV
Circuit :
SCR Doubler w/ aux Cathode
Product Status :
Active
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Vf - Forward Voltage :
1.64 V
HTS Code :
Radiation Hardening :
Compliant
Case Connection :
Isolated
Leakage Current (Max) :
10mA
RMS Current (Irms) :
50A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Product :
Thyristor Power Modules
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Package :
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
520A 560A
Voltage - Off State :
1.6kV
Hold Current :
200mA
Number of Terminations :
Dimensions :
92 x 20.8 x 30mm
Number of Elements :
2
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
50A
Published :
2009
Height :
30mm
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
No
Length :
92mm