MCC21-16IO8B
Mfr.Part #
MCC21-16IO8B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1600V TO240AA
Stock
16
In Stock :
16
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
On-State Current-Max :
21000A
Reverse Voltage :
1.6kV
Number of Terminations :
5
Vf - Forward Voltage :
1.89 V
DC Gate Trigger Current-Max :
65 mA
RMS Current (Irms) :
33A
RMS On-state Current-Max :
33 A
Holding Current-Max :
100 mA
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
33A
Number of Terminals :
5
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Hold Current :
100mA
Package / Case :
TO-240AA
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
345 A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
21A
Structure :
Series Connection - All SCRs
Number of Elements :
2
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.2 V
Voltage - Off State :
1.6kV
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600 V
Published :
2000
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65mA
JEDEC-95 Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
Base Part Number :
MC*21
Desc. of Quick-Connects :
2G
Base Product Number :
MCC21
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
320A 350A