MCC26-14IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCC26-14IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR TO-2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Base Product Number :
MCC26
Factory Lead Time :
24 Weeks
Circuit Type :
Thyristor Module
Current - On State (It (AV)) (Max) :
27A
IXYS
Package :
Box
Mounting Style :
Screw Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Technology :
Si
Trigger Device Type :
SCR
Structure :
Series Connection - All SCRs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
520 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
520A 560A
Holding Current-Max :
200mA
Series :
RoHS :
Details
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Type :
SCR Modules
Brand :
IXYS
On-State Current-Max :
27000A
Voltage - Off State :
1.4kV
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Leakage Current (Max) :
10mA
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Packaging :
Box
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Package / Case :
TO-240AA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
42A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400V