MCC26-12IO1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCC26-12IO1B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Number of Terminations :
7
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Trigger Device Type :
SCR
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Current - On State (It (AV)) (Max) :
32A
Width :
20.8mm
Voltage - Off State :
1.2kV
Base Part Number :
MC*26
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
Phase Leg
Published :
2004
RoHS :
Details
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Height :
30mm
Reach Compliance Code :
Compliant
RMS On-state Current-Max :
50 A
Number of Pins :
7
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
520 A
Pin Count :
Mounting Style :
Screw Mounts
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
UPPER
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Circuit :
SCR Doubler w/ aux Cathode
Series :
Technology :
Si
Hold Current :
200mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
50A
Package / Case :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Structure :
Series Connection - All SCRs
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Number of Elements :
2
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current (Max) :
10mA
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Case Connection :
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
IXYS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Vf - Forward Voltage :
1.64 V
Base Product Number :
MCC26
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Package Shape :
RECTANGULAR
Package Type :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Holding Current-Max :
200 mA
Number of Terminals :
Length :
92mm
Brand :
IXYS
Package :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
RMS Current (Irms) :
50A
Mounting Type :
Chassis Mount
Dimensions :
92 x 20.8 x 30mm
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
520A 560A