MC7448VU800ND
Mfr.Part #
MC7448VU800ND
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
360-CBGA, FCCBGA
Description
32-BIT POWER ARCHITECTURE MPU, 8
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Height Seated (Max) :
2.8mm
Terminal Pitch :
1.27mm
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
MPC74xx
Surface Mount :
yes
Clock Frequency :
800MHz
Power Supplies :
1.31.8/2.5V
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Integrated Cache :
1 Core 32-Bit
HTS Code :
ECCN Code :
3A991.a.1
Published :
1994
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.05V
Bit Size :
32
Boundary Scan :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Format :
FIXED POINT
JESD-609 Code :
e2
Length :
25mm
Package / Case :
360-CBGA, FCCBGA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
360
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
TIN COPPER/TIN SILVER
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Supply Voltage :
1V