MC7410VU400LE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC7410VU400LE
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC74XX 400MHZ 360FCCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
JESD-609 Code :
e2
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
2.8mm
Number of Terminations :
360
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 3.3V
HTS Code :
Format :
Floating Point
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Surface Mount :
yes
External Data Bus Width :
64
Supply Voltage :
1.8V
Terminal Form :
Ball
Terminal Finish :
TIN COPPER/TIN SILVER
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Low Power Mode :
yes
Boundary Scan :
JESD-30 Code :
S-CBGA-B360
Core Processor :
PowerPC G4
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
ECCN Code :
3A991.a.1
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Bit Size :
32
Length :
25mm
Published :
Package / Case :
360-BCBGA, FCCBGA
Address Bus Width :
32
Factory Lead Time :
8 Weeks
Speed :
400MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clock Frequency :
133MHz
Graphics Acceleration :
No
Base Part Number :
MC7410
Integrated Cache :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
MPC74xx
Datasheets
MC7410VU400LE
NXP Semiconductors MC7410VU400LE
1.27mm PowerPC G4 32-bit Microprocessor MPC74xx Series MC7410 1.8V 360-BCBGA, FCCBGA
MC7410VU400LE Overview
Due to its 360-BCBGA, FCCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC74xx series. PowerPC G4 is the processor core of this CPU. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. MC7410 is a good way to search for variants of the microprocessor. Total terminations are 360. Using a 1.8V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. 32-Bit is its architecture. Supply current is maximum at 1.9V. An external data bus width of 64 is available on this CPU. A clock frequency of 133MHz is used by the CPU microprocessor.