MC7448VU1400ND
Mfr.Part #
MC7448VU1400ND
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-CBGA, FCCBGA
Description
RISC MICROPROCESSOR, 32-BIT, POW
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
NXP Semiconductors
PowerPC G4
JESD-609 Code :
e2
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Height Seated (Max) :
2.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
25mm
Voltage - I/O :
1.5V 1.8V 2.5V
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Number of Terminations :
360
Boundary Scan :
No
ECCN Code :
3A991.a.1
HTS Code :
Base Part Number :
MC7448
Factory Lead Time :
12 Weeks
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Terminal Finish :
TIN COPPER/TIN SILVER
Published :
1994
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Integrated Cache :
No
Package / Case :
360-CBGA, FCCBGA
Supply Voltage :
1.15V
Series :
MPC74xx
JESD-30 Code :
S-CBGA-N360
Speed :
1.4GHz
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Low Power Mode :
yes
Power Supplies :
1.31.8/2.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.1V
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.2V
Clock Frequency :
1400MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Graphics Acceleration :
Format :
FIXED POINT
Terminal Pitch :
1.27mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
MC7448VU1400ND
NXP Semiconductors MC7448VU1400ND
1.27mm PowerPC G4 1.31.8/2.5V 32-bit Microprocessor MPC74xx Series MC7448 1.15V 360-CBGA, FCCBGA
MC7448VU1400ND Overview
With a packing size of 360-CBGA, FCCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C TA. A MPC74xx series item. A PowerPC G4 processor is present in this CPU. 1.5V 1.8V 2.5V is the CPU's I/O address. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. You can search for variants of a microprocessor with MC7448. As a whole, there are 360 terminations. A 1.15V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. There is a 32-Bit architecture in it. A maximum supply current of 1.2V can be achieved by the microprocessor. CPU microprocessors with clock frequencies of 1400MHz operate. The micro processor requires 1.31.8/2.5V power supplies according to the datasheets.