MC7448HX867NC
Mfr.Part #
MC7448HX867NC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-BCBGA, FCCBGA
Description
IC MPU MPC74XX 867MHZ 360FCCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Speed :
867MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Graphics Acceleration :
No
Base Part Number :
MC7448
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - I/O :
1.5V 1.8V 2.5V
Packaging :
Tray
Package / Case :
360-BCBGA, FCCBGA
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Datasheets
MC7448HX867NC
NXP Semiconductors MC7448HX867NC
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7448 360-BCBGA, FCCBGA
MC7448HX867NC Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 360-BCBGA, FCCBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~105°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC74xx series. The CPU is cored with a PowerPC G4 processor. In this CPU, I/O is set to 1.5V 1.8V 2.5V. The microprocessor can be searched for with MC7448 if you are looking for variants.