MC7448HX1267NC
Mfr.Part #
MC7448HX1267NC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-BCBGA, FCCBGA
Description
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Speed :
1.267GHz
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Package / Case :
360-BCBGA, FCCBGA
Base Part Number :
MC7448
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tray
Supplier Device Package :
360-FCCBGA (25x25)
Voltage - I/O :
1.5V 1.8V 2.5V
Datasheets
MC7448HX1267NC
NXP Semiconductors MC7448HX1267NC
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7448 360-BCBGA, FCCBGA
MC7448HX1267NC Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 360-BCBGA, FCCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~105°C TA. In the MPC74xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. At 1.5V 1.8V 2.5V, the CPU runs its I/O. Search MC7448 for variants of the embedded microprocessor. It is offered by suppliers as a package 360-FCCBGA (25x25).