MBR30035CTRL
Mfr.Part #
MBR30035CTRL
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 150A 2 TOWER
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 150A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35V
Element Configuration :
Common Anode
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
150A
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Supplier Device Package :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 35V
Datasheets
MBR30035CTRL
GeneSiC Semiconductor MBR30035CTRL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 35V-DC Twin Tower Chassis Mount
MBR30035CTRL Overview
MBR30035CTRL Features
MBR30035CTRL Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR30035CTRL applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23