MA01F080VACBR150
Mfr.Part #
MA01F080VACBR150
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FLOATING SIDE STR 80 POS
Stock
141
In Stock :
141
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination Style :
Solder
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
MA01
Mounting Angle :
Straight
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
Connectors
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights :
20mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
80
Features :
Board Guide
Height Above Board :
0.720 (18.30mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
50 VAC
Contact Finish Thickness :
4.00µin (0.100µm)
Pitch :
0.025 (0.64mm)
Base Product Number :
MA01F
Datasheets
MA01F080VACBR150
JAE Electronics MA01F080VACBR150
Plug, Center Strip Contacts 2 Rows 0.025 (0.64mm) Surface Mount 80 Positions MA01 Gold Copper Alloy