MA01F030VACBR150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA01F030VACBR150
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FLOATING SIDE STR 30 POS
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Product Status :
Active
Features :
Board Guide
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
Solder
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product :
Connectors
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Angle :
Straight
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mated Stacking Heights :
20mm
Height Above Board :
0.720 (18.30mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
30 Position
Series :
MA01
Pitch :
0.635 mm
Packaging :
Cut Tape
RoHS :
Details
Voltage Rating :
50 VAC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
MA01F
Contact Finish Thickness :
4.00µin (0.100µm)
Datasheets
MA01F030VACBR150
JAE Electronics MA01F030VACBR150
Plug, Center Strip Contacts Cut Tape 2 Rows 0.635 mm Surface Mount 30 Position Positions MA01 Gold Copper Alloy