MA01F030VABBR300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA01F030VABBR300
Manufacturer
JAE Electronics
Description
FLOATING SIDE B2B CONNECTOR, 30
Stock
191
In Stock :
191
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Finish Thickness :
4.00µin (0.100µm)
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Mounting Angle :
Straight
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination Style :
Solder
Contact Finish :
Gold
Series :
MA01
Voltage Rating :
50 VAC
Number of Rows :
2
Height Above Board :
0.484 (12.29mm)
Product :
Connectors
Pitch :
0.635 mm
Packaging :
Cut Tape
Product Status :
Active
Mated Stacking Heights :
14mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
MA01F
Features :
Board Guide
Number of Positions :
30 Position
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Style :
PCB Mount
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Datasheets
MA01F030VABBR300
JAE Electronics MA01F030VABBR300
Plug, Center Strip Contacts Cut Tape 2 Rows 0.635 mm Surface Mount 30 Position Positions MA01 Gold Copper Alloy