LKSA2332MESY
Mfr.Part #
LKSA2332MESY
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 42V SNAP
Voltage - Rated DC :
42V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
20mm
Leakage Current :
1.11687mA
Ripple Current :
2A
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Length :
35mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Capacitance :
3300µF
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
120Hz
Datasheets
LKSA2332MESY
Nichicon LKSA2332MESY
LKS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In