LKSA2103MESC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKSA2103MESC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 42V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
35mm
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.3
Voltage - Rated DC :
42V
Test Frequency :
120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
LKS
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10000µF
Polarization :
Polar
Mount :
Snap in
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Snap in
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Length :
30mm
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
10mm
Applications :
Audio
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
3.5A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
LKSA2103MESC
Nichicon LKSA2103MESC
LKS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In