LGU2P331MELY
Mfr.Part #
LGU2P331MELY
Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP
Ripple Current :
1.25A
Voltage - Rated DC :
220V
Capacitance :
330µF
Lead Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
20mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
40mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.25A @ 120Hz
Leakage Current :
800μA
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.875A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Datasheets
LGU2P331MELY
Nichicon LGU2P331MELY
LGU 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In