LGU2A152MELB
Mfr.Part #
LGU2A152MELB
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Leakage Current :
1.16mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.3A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2A
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
30mm
Diameter :
30mm
Tan Delta :
0.2
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
LGU2A152MELB
Nichicon LGU2A152MELB
LGU 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In