LGU2F331MELZ
Mfr.Part #
LGU2F331MELZ
Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.5295A @ 50kHz
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
1.33A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.33A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated DC :
315V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
22mm
Height :
50mm
Leakage Current :
960μA
Datasheets
LGU2F331MELZ
Nichicon LGU2F331MELZ
LGU 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.33A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In