LGU2E681MELA
Mfr.Part #
LGU2E681MELA
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
680μF
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Diameter :
25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Leakage Current :
1.23mA
Lead Pitch :
10mm
JESD-609 Code :
e3
No
Lead Diameter :
800 µm
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 50kHz
Height :
50mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Ripple Current :
2A
Datasheets
LGU2E681MELA
Nichicon LGU2E681MELA
LGU 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In