LGU2E331MELZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGU2E331MELZ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
1.95A @ 50kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
860μA
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
22mm
Capacitance :
330µF
Tan Delta :
0.15
Published :
2009
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1.3A
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Height :
40mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Series :
LGU
Datasheets
LGU2E331MELZ
Nichicon LGU2E331MELZ
LGU 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In