LGU2D681MELC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGU2D681MELC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.15 %
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
Snap in
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Mount :
PCB, Through Hole
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Published :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.78A @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Voltage :
200V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.67A @ 50kHz
Life (Hours) :
3000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Series :
LGU
Polarization :
Polar
Leakage Current :
1.1mA
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
1.78A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
680μF
Datasheets
LGU2D681MELC
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2D681MELC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Voltage:200V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Operating Temperature:-40°C~105°C, LGU2D681MELC pinout, LGU2D681MELC datasheet PDF, LGU2D681MELC amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2D681MELC ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGU2D681MELC
LGU 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.78A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In