LGU2D152MELC
Mfr.Part #
LGU2D152MELC
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Stock
199
In Stock :
199
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Leakage Current :
1.64mA
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage :
200V
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Polar
Lead Free :
Lead Free
2
Weight :
9.071847g
Ripple Current @ Low Frequency :
3.08A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4.62A @ 50kHz
Ripple Current :
3.08A
Through Hole
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Diameter :
800 µm
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tan Delta :
0.15
Height :
40mm
Diameter :
35mm
Published :
2005
Capacitance :
1500μF
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LGU2D152MELC
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2D152MELC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:200V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Operating Temperature:-40°C~105°C, LGU2D152MELC pinout, LGU2D152MELC datasheet PDF, LGU2D152MELC amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2D152MELC ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGU2D152MELC
LGU 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.08A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In