LGU2D122MELC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGU2D122MELC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
0.15 %
Ripple Current @ High Frequency :
3.975A @ 50kHz
Diameter :
35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
PCB, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
1.3mA
JESD-609 Code :
e2
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Free :
Lead Free
Height :
35mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Test Frequency :
120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
2.65A
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage :
200V
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Series :
LGU
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
1200μF
Termination :
Snap in
Published :
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
2.65A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
LGU2D122MELC
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2D122MELC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:200V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, LGU2D122MELC pinout, LGU2D122MELC datasheet PDF, LGU2D122MELC amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2D122MELC ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGU2D122MELC
LGU 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In