KSA1015GRTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KSA1015GRTA
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 50V 0.15A TO92-3
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ECCN Code :
EAR99
Max Breakdown Voltage :
50V
Length :
5.2mm
Frequency :
80MHz
Lead Free :
Lead Free
hFE Min :
70
Transistor Element Material :
SILICON
Gain Bandwidth Product :
80MHz
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Width :
4.19mm
Polarity/Channel Type :
PNP
Collector Emitter Saturation Voltage :
-300mV
Package / Case :
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Factory Lead Time :
6 Weeks
Emitter Base Voltage (VEBO) :
-5V
Current Rating :
-150mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
3
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
400mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 10mA, 100mA
Number of Terminations :
3
Published :
2007
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height :
5.33mm
Terminal Position :
BOTTOM
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 2mA 6V
Weight :
240mg
Voltage - Rated DC :
-50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Collector Base Voltage (VCBO) :
Max Collector Current :
150mA
Transistor Type :
PNP
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Lifecycle Status :
LIFETIME (Last Updated: 18 hours ago)
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
150°C TJ
Mount :
Through Hole
Transistor Application :
AMPLIFIER
Base Part Number :
KSA1015
Number of Elements :
Max Power Dissipation :
400mW
Transition Frequency :
80MHz
Datasheets
KSA1015GRTA
Fairchild Semiconductor KSA1015GRTA
KSA1015GRTA Overview
This device has a DC current gain of 200 @ 2mA 6V, which is the ratio between the base current and the collector current.This design offers maximum flexibility with a collector emitter saturation voltage of -300mV.A VCE saturation (Max) of 300mV @ 10mA, 100mA means Ic has reached its maximum value(saturated).A high level of efficiency can be achieved if the base voltage of the emitter remains at -5V.This device has a current rating of -150mA which corresponds to the maximum current it can carry for an indefinite period without deteriorating too much.As you can see, the part has a transition frequency of 80MHz.A breakdown input voltage of 50V volts can be used.A maximum collector current of 150mA volts is possible.
KSA1015GRTA Features
the DC current gain for this device is 200 @ 2mA 6V
a collector emitter saturation voltage of -300mV
the vce saturation(Max) is 300mV @ 10mA, 100mA
the emitter base voltage is kept at -5V
the current rating of this device is -150mA
a transition frequency of 80MHz