KMPC885VR133
Mfr.Part #
KMPC885VR133
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Base Part Number :
MPC885
Security Features :
Cryptography
USB :
USB 2.0 (1)
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Ethernet :
10Mbps (3), 10/100Mbps (2)
Package / Case :
357-BBGA
Voltage - I/O :
3.3V
Published :
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM, Security; SEC
Speed :
133MHz
Datasheets
KMPC885VR133
NXP Semiconductors KMPC885VR133
Microprocessor MPC8xx Series MPC885 357-BBGA
KMPC885VR133 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 357-BBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~95°C TA is determined. This is a member of the MPC8xx series. A CPU with this architecture uses DRAM RAM controllers. With its HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 3.3V when it comes to I/O. Use MPC885 when searching for variants of the embedded microprocessor.