KMPC8241LVR166D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMPC8241LVR166D
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - I/O :
3.3V
Base Part Number :
MPC8241
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
RAM Controllers :
SDRAM
Graphics Acceleration :
No
Speed :
166MHz
Core Processor :
PowerPC 603e
Published :
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Package / Case :
357-BBGA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Series :
MPC82xx
Datasheets
KMPC8241LVR166D
NXP Semiconductors KMPC8241LVR166D
PowerPC 603e Microprocessor MPC82xx Series MPC8241 357-BBGA
KMPC8241LVR166D Overview
With a packing size of 357-BBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C TA. A MPC82xx series item. A PowerPC 603e processor is present in this CPU. The CPU contains SDRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of I2C, I2O, PCI, UART. 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with MPC8241.