KMPC8241TZQ200D
Mfr.Part #
KMPC8241TZQ200D
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC82XX 200MHZ 357BGA
Series :
MPC82xx
Base Part Number :
MPC8241
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
357-PBGA (25x25)
RAM Controllers :
SDRAM
Package / Case :
357-BBGA
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Speed :
200MHz
Voltage - I/O :
3.3V
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Core Processor :
PowerPC 603e
Datasheets
KMPC8241TZQ200D
NXP Semiconductors KMPC8241TZQ200D
PowerPC 603e Microprocessor MPC82xx Series MPC8241 357-BBGA
KMPC8241TZQ200D Overview
With a packing size of 357-BBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around -40°C~105°C TA. A MPC82xx series item. A PowerPC 603e processor is present in this CPU. The CPU contains SDRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of I2C, I2O, PCI, UART. 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with MPC8241. A supplier offers a 357-PBGA (25x25) package.