KMPC880VR66
Mfr.Part #
KMPC880VR66
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Graphics Acceleration :
No
USB :
USB 2.0 (1)
Package / Case :
357-BBGA
Base Part Number :
MPC880
Voltage - I/O :
3.3V
Ethernet :
10Mbps (2), 10/100Mbps (2)
Published :
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
357-PBGA (25x25)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Core Processor :
Datasheets
KMPC880VR66
NXP Semiconductors KMPC880VR66
MPC8xx Microprocessor MPC8xx Series MPC880 357-BBGA
KMPC880VR66 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 357-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~95°C TA. In the MPC8xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of DRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART for better service. At 3.3V, the CPU runs its I/O. Search MPC880 for variants of the embedded microprocessor. It is offered by suppliers as a package 357-PBGA (25x25).