KMPC875CZT133
Mfr.Part #
KMPC875CZT133
Package / Case
256-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
Package / Case :
256-BBGA
Operating Temperature :
-40°C~100°C TA
USB :
USB 2.0 (1)
Voltage - I/O :
3.3V
Series :
MPC8xx
RAM Controllers :
DRAM
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Ethernet :
10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
Base Part Number :
MPC875
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM, Security; SEC
Security Features :
Cryptography
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
133MHz
Datasheets
KMPC875CZT133
NXP Semiconductors KMPC875CZT133
Microprocessor MPC8xx Series MPC875 256-BBGA
KMPC875CZT133 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 256-BBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around -40°C~100°C TA is determined. This is a member of the MPC8xx series. A CPU with this architecture uses DRAM RAM controllers. With its HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 3.3V when it comes to I/O. Use MPC875 when searching for variants of the embedded microprocessor.