KMPC866PVR133A
Mfr.Part #
KMPC866PVR133A
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Voltage - I/O :
3.3V
Series :
MPC8xx
Package / Case :
357-BBGA
RAM Controllers :
DRAM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Speed :
133MHz
Published :
Base Part Number :
MPC866
Datasheets
KMPC866PVR133A
NXP Semiconductors KMPC866PVR133A
Microprocessor MPC8xx Series MPC866 357-BBGA
KMPC866PVR133A Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 357-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~95°C TA. In the MPC8xx series, it is found. A total of DRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART for better service. At 3.3V, the CPU runs its I/O. Search MPC866 for variants of the embedded microprocessor.