KMPC860SRCZQ50D4
Mfr.Part #
KMPC860SRCZQ50D4
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Base Part Number :
MPC860
Ethernet :
10Mbps (4)
Package / Case :
357-BBGA
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Speed :
50MHz
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Voltage - I/O :
3.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
KMPC860SRCZQ50D4
NXP Semiconductors KMPC860SRCZQ50D4
Microprocessor MPC8xx Series MPC860 357-BBGA
KMPC860SRCZQ50D4 Overview
Due to its 357-BBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC8xx series. Memory controllers for this CPU are DRAM. Featuring HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 3.3V I/O running on this CPU. MPC860 is a good way to search for variants of the microprocessor.