KMPC860PVR66D4
Mfr.Part #
KMPC860PVR66D4
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Package / Case :
357-BBGA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - I/O :
3.3V
Speed :
66MHz
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Base Part Number :
MPC860
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Datasheets
KMPC860PVR66D4
NXP Semiconductors KMPC860PVR66D4
Microprocessor MPC8xx Series MPC860 357-BBGA
KMPC860PVR66D4 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 357-BBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around 0°C~95°C TA. MPC8xx is its series number. It has DRAM RAM controllers. A HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 3.3V. To find variants of the microprocessor, try searching with MPC860.