KMPC860PVR50D4
Mfr.Part #
KMPC860PVR50D4
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Package / Case :
357-BBGA
Base Part Number :
MPC860
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Voltage - I/O :
3.3V
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Published :
Speed :
50MHz
Datasheets
KMPC860PVR50D4
NXP Semiconductors KMPC860PVR50D4
Microprocessor MPC8xx Series MPC860 357-BBGA
KMPC860PVR50D4 Overview
With a packing size of 357-BBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~95°C TA. A MPC8xx series item. The CPU contains DRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART. 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with MPC860.