KMPC855TCVR50D4
Mfr.Part #
KMPC855TCVR50D4
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
RAM Controllers :
DRAM
Base Part Number :
MPC855
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Package / Case :
357-BBGA
Ethernet :
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Series :
MPC8xx
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Speed :
50MHz
Voltage - I/O :
3.3V
Datasheets
KMPC855TCVR50D4
NXP Semiconductors KMPC855TCVR50D4
Microprocessor MPC8xx Series MPC855 357-BBGA
KMPC855TCVR50D4 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 357-BBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~95°C TA. The MPC8xx series contains it. DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces to serve you better. I/O is run at 3.3V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MPC855.