KMPC8245LZU266D
Mfr.Part #
KMPC8245LZU266D
Package / Case
352-LBGA
Description
IC MPU MPC82XX 266MHZ 352TBGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
266MHz
Core Processor :
PowerPC 603e
Package / Case :
352-LBGA
RAM Controllers :
SDRAM
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Published :
Series :
MPC82xx
Base Part Number :
MPC8245
Voltage - I/O :
3.3V
Datasheets
KMPC8245LZU266D
NXP Semiconductors KMPC8245LZU266D
PowerPC 603e Microprocessor MPC82xx Series MPC8245 352-LBGA
KMPC8245LZU266D Overview
The embedded microprocessor has been packed in 352-LBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. This is a member of the MPC82xx series. With a core count of PowerPC 603e, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses SDRAM RAM controllers. With its I2C, I2O, PCI, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 3.3V when it comes to I/O. Use MPC8245 when searching for variants of the embedded microprocessor.