KMPC8245ARZU400D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMPC8245ARZU400D
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
352-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC82XX 400MHZ 352TBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Speed :
400MHz
RAM Controllers :
SDRAM
Series :
MPC82xx
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Package / Case :
352-LBGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
352-TBGA (35x35)
Base Part Number :
MPC8245
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Published :
Operating Temperature :
0°C~85°C TA
Graphics Acceleration :
No
Core Processor :
PowerPC 603e
Voltage - I/O :
3.3V
Datasheets
KMPC8245ARZU400D
NXP Semiconductors KMPC8245ARZU400D
PowerPC 603e Microprocessor MPC82xx Series MPC8245 352-LBGA
KMPC8245ARZU400D Overview
The embedded microprocessor has been packed in 352-LBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~85°C TA is determined. This is a member of the MPC82xx series. With a core count of PowerPC 603e, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses SDRAM RAM controllers. With its I2C, I2O, PCI, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 3.3V when it comes to I/O. Use MPC8245 when searching for variants of the embedded microprocessor. Suppliers are offering 352-TBGA (35x35) packages.