JAN2N5237
Mfr.Part #
JAN2N5237
Package / Case
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Description
TRANS NPN 120V 10A TO5
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Max Collector Current :
10A
Packaging :
Bulk
Turn On Time-Max (ton) :
550ns
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
3
Collector Base Voltage (VCBO) :
150V
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
40 @ 5A 5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Current - Collector Cutoff (Max) :
10μA
Number of Pins :
3
Transistor Type :
NPN
Series :
Military, MIL-PRF-19500/394
Polarity/Channel Type :
NPN
Case Connection :
COLLECTOR
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Power Dissipation :
1W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
120V
Radiation Hardening :
No
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
2.5V @ 1A, 10A
Published :
Configuration :
Single
Terminal Position :
BOTTOM
Max Power Dissipation :
1W
Pin Count :
2
Qualification Status :
Qualified
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Factory Lead Time :
22 Weeks
Emitter Base Voltage (VEBO) :
10V
Package / Case :
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Turn Off Time-Max (toff) :
2000ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Application :
SWITCHING
Datasheets
JAN2N5237
Microchip Technology JAN2N5237
JAN2N5237 Overview
This device has a DC current gain of 40 @ 5A 5V, which is the ratio between the base current and the collector current.A VCE saturation (Max) of 2.5V @ 1A, 10A means Ic has reached its maximum value(saturated).A high level of efficiency can be achieved if the base voltage of the emitter remains at 10V.A maximum collector current of 10A volts is possible.
JAN2N5237 Features
the DC current gain for this device is 40 @ 5A 5V
the vce saturation(Max) is 2.5V @ 1A, 10A
the emitter base voltage is kept at 10V