JAN2N5152
Mfr.Part #
JAN2N5152
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Description
TRANS NPN 80V 2A TO39
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Elements :
1
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
3
Number of Terminations :
3
Power Dissipation :
1W
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Published :
Package / Case :
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Collector Base Voltage (VCBO) :
100V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Qualification Status :
Qualified
Reference Standard :
MIL
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
30 @ 2.5A 5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
JEDEC-95 Code :
TO-5
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
1W
Max Collector Current :
2A
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
80V
Series :
Military, MIL-PRF-19500/544
Factory Lead Time :
22 Weeks
Transistor Element Material :
SILICON
Polarity/Channel Type :
NPN
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5.5V
Mount :
Through Hole
Transistor Type :
NPN
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Wire
Packaging :
Bulk
Datasheets
JAN2N5152
JAN2N5152 Overview
As dc = Ic/Ib, DC current gain is the ratio of base current to collector current, and DC current gain for this device is 30 @ 2.5A 5V.When VCE saturation is 1.5V @ 500mA, 5A, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).Emitter base voltages of 5.5V can achieve high levels of efficiency.A maximum collector current of 2A volts can be achieved.
JAN2N5152 Features
the DC current gain for this device is 30 @ 2.5A 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A
the emitter base voltage is kept at 5.5V