IXTX46N50L
Mfr.Part #
IXTX46N50L
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 500V 46A PLUS247-3
Continuous Drain Current (ID) :
46A
Power Dissipation (Max) :
700W (Tc)
Product Type :
MOSFET
Surface Mount :
No
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Polarity :
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Vgs(th) (Max) @ Id :
6V @ 250μA
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Rise Time :
50ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Number of Terminals :
3
Height :
21.34 mm
+ 150 C
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
100 A
IXYS
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Base Product Number :
IXTX46
Power Dissipation-Max (Abs) :
700 W
Power Dissipation-Max :
700W Tc
Lead Free :
Lead Free
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
46 A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Supplier Device Package :
PLUS247™-3
FET Feature :
Element Configuration :
Details
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Power Dissipation :
700W
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7000pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
160m Ω @ 500mA, 20V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Channel Mode :
Enhancement
Length :
16.13 mm
Resistance :
160mOhm
Number of Pins :
Pin Count :
Reach Compliance Code :
Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
20V
Type :
Linear Power MOSFET
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
46A Tc
Terminal Form :
Width :
5.21 mm
Drain-source On Resistance-Max :
0.16 Ω
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
- 55 C
Radiation Hardening :
No
Published :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
260nC @ 15V
Fall Time (Typ) :
42 ns
Case Connection :
DRAIN
Package Shape :
RECTANGULAR
Transistor Type :
1 N-Channel
Package / Case :
TO-247-3
Vgs (Max) :
±30V
JESD-609 Code :
e1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Datasheets
IXTX46N50L
Littelfuse IXTX46N50L
N-Channel Tube 160m Ω @ 500mA, 20V ±30V 7000pF @ 25V 260nC @ 15V 500V TO-247-3
IXTX46N50L Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 1500 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 7000pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 46A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 500V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 500VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 46 A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 80 ns.Peak drain current is 100 A, which is the maximum pulsed drain current.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 500 V.For this transistor to work, a voltage 500V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (20V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXTX46N50L Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 46A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 80 ns
based on its rated peak drain current 100 A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)